Strategia 2016-2025

Vuonna 2016 Korkea Rannikon/Merenkurkun saariston maailman-perintökohde täyttää 10 vuotta. Yhdessä 1030 muun maailman-perintökohteen kanssa pidämme huolta maapallomme ainutlaatuisista kohteista. Nyt on aika pohtia, miten haluamme kehittää Merenkurkun saariston maailmanperintökohdetta tulevina vuosina.

Visioimme. Kuvaaja:Anette Bäck, Metsähallitus

Metsähallituksen Luontopalvelut koordinoi Merenkurkun saariston maailmanperintökohteen hallintoa ja kehitystyötä yhdessä alueellisen neuvottelukunnan kanssa. Merenkurkun saariston maailmanperintö-neuvottelukuntaan kuuluu 29 jäsentä, jotka ovat alueen toimijoita. Sekä sidosryhmille että maailman-perintökuntien asukkkaille on annettu mahdollisuus osallistua uudistamistyöhön.  Yleisölle ja sidosryhmille suunnattujen kyselyjen tulosten sekä kahden työpajan ja kolmen yleisötilasuuden perusteella tiedämme, että monien mielestä Merenkurkun saariston maailmanperintökohde on tärkeä resurssi koko Vaasan seudulle ja että  palveluvarustukseen tulee panostaa enemmän. Työpajojen raportit ja palautekooste yleisötilaisuuksista löytyy sivun oikeasta laidasta. 

Lisää tietoa Merenkurkun saariston uudistustyöstä saa maailmanperintöneuvottelukunnan strategia-työryhmän jäseniltä:

  • Ralf Degerlund, ralf.degerlund@gmail.com, puh 0400 86 73 49, neuvottelukunnan puheenjohtaja
  • Susanna Lindeman, susanna.lindeman@metsa.fi, puh 040 556 2652, Metsähallitus Luontopalvelut
  • Ari Isosalo, ari.isosalo@netikka.fi, puh 050 3527580, Intresseföreningen för en levande skärgård
  • Alf Hjerpe, alf.hjerpe@uponor.com, Södra Jungsunds samfällighet
  • Mikael Alaviitala, mikael.alaviitala@korsholm.fi, puh 044 7271210, Mustasaaren kunta
  • Maria Backman, maria.backman@vaasa.fi, puh 040 554 1900, Vaasan kaupunki
  • Rurik Ahlberg, rurik.ahlberg@korsholm.fi, puh 040 594 7970, Mustasaaren kunta